Svježa hrana osigurava i više vode u prehrani, što je dobro za rad bubrega i mjehura. Glavninu svježe hrane treba činiti lisnato bilje, začinsko bilje i povrće (oko 75 % svježeg dijela prehrane). Kunići stariji od pet mjeseci trebaju imati minimalno dva svježa obroka u danu.
U prehrani kunića pokušajte kombinirati najmanje pet vrsta lisnatog povrća dnevno, i to tako da samo jedna od njih bude iz gore navedene skupine iznimno bogate oksalatima. Ne hranite kunića istim povrćem iz tjedna u tjedan, već nastojte mijenjati ono što dajete i držite se malih količina od svake biljke. Svaki obrok treba biti umjeren i u dobrome omjeru. Primjerice, ako jedan tjedan dajete peršin dva puta tjedno, sljedeći tjedan nemojte ga uopće davati i upotrijebite neko drugo začinsko bilje. Rotiranjem zelenila vaš će kunić iskusiti raznolikost okusa, teksture i opće prehrane što je, kao i kod ljudi, važno za imunitet.
Kako biste spriječili fermentaciju svježe hrane i pomogli boljoj hidrataciji kunića, svo bilje dajte mokro. Štoviše, to je poželjno jer tako unose još više tekućine koja je potrebna za ispiranje mulja i za opću hidrataciju. Osim toga, na taj način povrće i bilje duže ostaje svježe i manja je vjerojatnost da uvene, a bilo što uvenuto dodatno napuhuje! Stoga sušiti povrće i bilje krpom nema smisla. Ako kunićima ograničavamo konzumaciju mokre trave ili povrća, onda bismo im trebali ograničavati i vodu, što je, naravno, apsolutno krivo. Mnogi kvalitetni uzgajivači i vlasnici hrane kuniće mokrom svježom hranom bez da su ikad imali problema.
Gastrointestinalni trakt kunića nije jednak ljudskome, a mnoga hrana koja može uzrokovati plinove kod ljudi, ne uzrokuje plinove u kunića, i obrnuto. Najčešće vrste hrane koje stvaraju probleme u gastrointestinalnom traktu kunića su one s visokim udjelom škroba i šećera jer stvaraju promjenu pH uvjeta u slijepom crijevu. Posljedično se mogu razviti ozbiljne bolesti probavnog traka. Hrana koja je na zlu glasu po tome što uzrokuje probleme sa želučanim sustavom zbog nepravilne prehrane su žitarice bilo koje vrste, sjemenke i mahunarke (grah, grašak, itd.). Čak i voće i škrobno korjenasto povrće, ukoliko se kuniću daje u prekomjernim količinama, može predstavljati problem i količine treba svesti na minimum.
U prehrani kunića voće predstavlja poslasticu jer je bogato šećerom. Vaši kunići mogu uživati u banani ili kriški jabuke, ali to bi trebala biti povremena poslastica, ne više od jednom ili dva puta tjedno, u količini jednakoj jednoj jušnoj žlici. Isto vrijedi i za narančasti dio mrkve.