Rizik od okretanja kunića na leđa
Velika je razlika u tome kada se kunići sami okreću na bok ili na leđa, nego kada ih ljudi/vlasnici okreću na bok. Kad se kunići sami okrenu na bok, namjeste se tako da ne padaju u trans, svjesni su svega, dišu opušteno, kao da spavaju, i zabacuju se, ali na način koji im je udoban i pravilan za kralježnicu. To se ljudskom rukom ne može kontrolirati. Kada ih mi okrećemo na leđa, dolazi do pucanja kralježnice. Posljedice okretanja kunića na leđa mogu biti smrtonosne!
Sposobnost kunića da uđe u stanje transa, čini se neobičnim čudom prirode. To je razlog zašto vlasnici kućnih ljubimaca svoje kuniće stavljaju u ovo neobično stanje pa videozapise toga stanja objave na You Tubeu. Ležeći na leđima, kunići izgledaju kao da su u nesvijesti, ne miču udovima, čak iako ih malo potaknemo. To može biti vrlo zabavno za vlasnike, zato što kunići izgledaju kao da su u stanju transa. Iako izgleda da kunić uživa u opuštenom položaju, kunić zapravo uopće nije u opuštenom stanju, upravo suprotno – puls mu je povećan i dolazi do promjene krvnog tlaka.
Međutim, postoje slučajevi kada je potrebno kunića staviti u trans, ali to vlasnici kunića ne bi nikako smjeli činiti.
Zašto kunić ponekad ulazi u trans?
Kunići ulaze u trans zahvaljujući nečemu što se naziva – tonična nepokretnost. Nepokretnost je stanje nemogućnosti kretanja, ali postoji i alternativni naziv ove zečje akcije: prividna smrt. U stanju tonične nepokretnosti čini se da je životinja zaista mrtva. Ovaj postupak u životinjskom svijetu nije jedinstven samo za kuniće, javlja se i kod morskih pasa, žaba, pa čak i određenih insekata. Razlozi za nastanak ovog stanja još nisu u potpunosti razjašnjeni, no provedena su istraživanja koja su bacila malo svjetla na ovu temu.
Iako se čini da je kunić u nesvijesti, kunić je zapravo u stanju povećanog stresa. Okretanjem kunića na leđa i odmaranjem brade uz tijelo, kunić prelazi u automatski trans. Razlog transa je strah. Kad kuniće u divljini napadnu grabežljivci, oni će ih ubiti. Ako grabežljivac napadne kunića, i njegovo mlitavo tijelo krene prema „raljama” grabežljivca, može se zaustaviti napad u uvjerenju da je plijen “mrtav”. Kunić se bacio u trans (pravio se mrtav). Grabežljivac može potpuno otići ili samo dati kuniću dovoljno vremena za bijeg. Grabežljivce ne zanimaju mrtve životinje, zato što nemaju motiv za lov.
Ovo stanje nije samo obrambeni mehanizam, već i odgovor na osjećaj straha koji se javlja u trenutku napada. U to stanje kunići mogu prijeći ako su prisiljeni da izvršavaju zadatak u kojem ne uživaju, poput kupanja. Kunić može postati mlitav, međutim to nije stanje opuštenosti, kunić nije dobrovoljno u tom stanju. To je automatski odgovor na neugodu i strah te može imati ozbiljan učinak na kunića.
Kunići su skloni srčanim problemima, slično kao i ljudi. Stavljajući ih na leđa i inducirajući stanje tonične nepokretnosti, stanje transa, njihov se puls povećava, a i razina kortikosterona u plazmi se povećava. To su znakovi ekstremnog stresa. Bolesti srca u kunića puno su češći kod starijih kunića, ali smrt povezana sa stresom, može se dogoditi u bilo kojem trenutku životnog vijeka kunića.
Zašto svog kunića nikada ne biste trebali stavljati u trans
Mnogi ljudi iz različitih razloga žele staviti svoga kunića u trans. Neki (već spomenuti u prethodnim odlomcima) jednostavno se žele nasmijati, naivno misleći da neće biti štetnih učinaka ovog fenomena na njihovog ljubimca. Nažalost, iako su im njihove namjere smiješne, za kunića to nije tako, kuniću to nije smiješno, već može biti pogubno. Neki će vlasnici iz raznih izvora čuti kako će im ovakvo polaganje kunića omogućiti bolje češljanje, rezanje noktića, čišćenje analnih otvora…. Iako je to možda istina, lakše obavljanje kozmetičkih tretmana na svom kuniću, nije vrijedno, ukoliko postoji mogućnost da im nanesete emocionalnu ili čak fizičku štetu. Postoje izvješća o tome kako su kunići stavljeni u trans tonične nepokretnosti, a zatim nakon toga umirali satima od zatajenja srca uzrokovanog stresom.
Dio je problema povezan i s temperamentom vašeg kunića. Njihova mala „zečja” srca prebrzo zakucaju što može dovesti do zatajenja srca. Izazivanje tonične nepokretnosti kod vašeg kunića može slabog kunića prebaciti preko ruba. Ako je vaš kunić navikao da se s njim postupa na takav način, moguće je da će mu stavljanje u trans malo naštetiti. Međutim, to je preveliki rizik koji biste trebali biti spremni preuzeti s voljenim ljubimcem.
Neki će kunići sami ući u stanje tonične nepokretnosti. To može biti odgovor na opaženog napadača ili čak nespretno skakanje i grčenje njihova tijela u položaj koji inducira trans. Ako se to dogodi, nemojte paničariti. Dovoljno je pažljivo uzeti maloga kunića i polako ga preokrenuti na prednju stranu. Imajte na umu da je kunić možda u šoku, pa bi vam mogao uzbuđeno iskočiti iz ruku, stoga ih držite blizu zemlje. Nakon toga ih mazite i smirujte što više možete i dok god možete.
Iznimka od pravila
Postoji i iznimka od pravila – kad je stavljanje vašeg kunića u stanje transa manje od dva zla. Iako kunići još uvijek mogu osjećati bol i nismo potpuno sigurni koliko je svjestan tijekom ovog stanja nepokretnosti, davanje anestetika također može biti opasno. Ako odvedete svog kunića veterinaru koji imaju iskustva s liječenjem kunića, oni će ih možda htjeti dovesti u stanje tonične nepokretnosti, umjesto da ih anesteziraju. To bi moglo biti davanje injekcije, provjera određenog zdravstvenog problema ili drugih medicinskih problema. Ovo ovisi od obučenog veterinara, potrebno je slijediti njihove savjete i upute.