• Naslovnica
  • /
  • Zašto neki kunići ne podnose svježu zelenu hranu?

Zašto neki kunići ne podnose svježu zelenu hranu?

Kod kunića ne postoji netolerancija na zelenu hranu! Pogotovo kao primarni uzrok, on je uvijek sekundaran te je za zdravlje kunića od iznimne važnosti otkriti uzrok.
Zašto neki kunići ne podnose

Ako vam se čini da je nemoguće prijeći na zelenu hranu jer kunići reagiraju probavnim smetnjama (proljev, plinovi…), izuzetno je važno otkriti uzrok i riješiti ga. Svježe biljke i njihove svježe komponente kompletna su hrana za divlje kuniće: njihov probavni trakt tisućama se generacija prilagođavao onome što priroda nudi. Naši domaći kunići imaju identičan probavni trakt kao divlji kunići, stoga je prelazak na prirodnu prehranu svakako ispravna odluka, čak i ako se na prvu čini teškom!

Mogući uzroci:

  • štetna hrana,
  • crijevna flora oštećena štetnom hranom,
  • neispravno uvođenje zelene hrane,
  • genetika,
  • dentalne bolesti,
  • crijevni paraziti,
  • tumori i masno tkivo u trbušnoj šupljini.

Vitaminska kakica

Štetna hrana – mogući uzroci

Proljev ili prekomjerna proizvodnja vitaminskih kakica (ona u obliku grozdova) također je česta posljedica konzumiranja suhe hrane. Neki su kunići skloni zatvoru, stvaranju plinova i dilataciji želuca. Postoji nekoliko razloga za to: s jedne strane, zbog svoje slabe peristaltike crijeva kunića trebaju vrlo grubo strukturiranu hranu. Suha hrana je jako mljevena i sastoji se od krupice, što usporava metabolizam. S druge strane, kunići imaju vrlo specifičnu bakterijsku floru u probavnom traktu. Suha hrana pogoduje razvoju štetnih bakterija koje se šire i nadjačavaju zdravu crijevnu floru.

Osim tvrdoga izmeta kunići proizvode i vitaminsku kakicu koju ćete vrlo rijetko vidjeti kod zdravih kunića jer ju većinom pojedu izravno iz anusa. Međutim, ako kunić ostavlja veći broj takvih kakica razlozi su često: pogrešno hranjenje, paraziti, debljina…

Zašto kunić ostavlja vitaminsku kakicu?

Neki od brendova štetne hrane koja sadrže žitarice (gluten) i koju bi valjalo izbjegavati, a često ih možete vidjeti na policama trgovina jesu:
Cuni Natur, Brit, Vitakraft, Chrispy muesli, Cunipic, Multifit, Vilme, Padovan, Beaphar…

Iznimka su određene vrste peleta koje sadrže ekstra gruba sirova vlakna, kao što je Cuni Complete Adult. Mogu se davati u malim količinama zdravim kunićima. Ne bi smjeli činiti veći udio jer se, za razliku od strukturirane hrane, ne razgrađuju mljevenjem nego stiskanjem žvakaćim pokretima i stoga gotovo uopće ne doprinose prirodnom trošenju zuba. Kunićima sklonim probavnim problemima ne treba davati nikakvu vrstu peleta jer se oni napuhuju u crijevima i upeterostručuje svoj oblik, što kod osjetljivih kunića također doprinosi problemima u probavnom traktu.

Peleti

Uništena crijevna flora i kako ju regenerirati?

Crijevna flora kunića prilagođava se štetnoj hrani koliko god je to moguće. To znači da štetna hrana u početku neće izazivati nikakve vidljive simptome kod kunića – dok će nova, zelena hrana, na koju probavni trakt nije naviknut, rezultirati proljevom i plinovima. Nadalje, hrana koju kunići prirodno ne mogu dobro probaviti jesu gluten (žitarice) i laktoza (šećeri koji se ne razgrađuju tijekom fermentacije), tj. industrijska suha hrana (gore spomenute vrste) i poslastice (često sadrže laktozu). Takva hrana može uzrokovati kroničnu upalu crijeva, što ponekad dugo vremena uopće ne uzrokuje simptome. Međutim, takva prehrana pridonosi osjetljivosti crijeva na novu hranu.

U tome slučaju potrebno je najprije potpuno izbaciti štetne varijante iz prehrane i dati crijevima 1-2 tjedna da se regeneriraju prije nego polako uvedete zelenu hranu. Dakle, prije nego počnete hraniti svježim zelenilom, crijeva kunića trebaju se regenerirati. U tih 1-2 tjedna kuniću poslužujte samo sijeno i sušenu lisnatu hranu koju kunićeva crijeva dobro podnose, poput suhog lišća voćki, suhog bilja, cvjetova (posebno kamilice) i kore koji sadrže sirova vlakna i dobro se podnose, bez ikakvih žitarica, čak ni u obliku ljuske ili pahuljica. Pazite da svi sastojci budu u svojoj prirodnoj strukturi jer su tek tada lako probavljivi.

Hrana koju ćete nuditi kuniću tijekom regeneriranja ne smije sadržavati pelete ili na neki drugi način samljevenu pa komprimiranu hranu jer sitne čestice u potpunosti ulaze u slijepo crijevo i opterećuju ga, a ujedno potiču tromost crijeva. Tvrdi sastojci hrane poput orašastih plodova, čipsa od povrća, pahuljica graška i sjemenki potpuno neprikladni su jer mogu dovesti do loma zuba i potaknuti retrogradni rast zuba.

Univerzalni mix suhog bilja

Univerzalni mix suhog bilja

Čim kunić više ne pokazuje probleme s probavom, počnite postupno prelaziti na zelenu hranu. Počnite dosljedno s jednim ili dva lista ili nekoliko vlati trave po životinji dnevno i pažljivo povećavajte količinu. Ako se pojavi proljev, najprije se vratite na količinu koju je životinja dobro podnosila, a sljedeći put malo povećajte količinu. Na početku promjene nemojte davati hranu koja sadrži proteine ​​i potencijalno uzrokuje nadutost, poput kupusarki, mahunarki ili mladih biljaka bogatih proteinima (u proljeće). Livadno bilje se dobro podnosi ljeti i u jesen, u ostalo doba godine bolje je započeti s neprskanim začinskim biljem i netretiranim lisnatim povrćem koje se dobro podnosi (npr. radič, peršin, kopar, menta, bosiljak).

Ujutro uvijek prvo poslužite sijeno visoke kvalitete – čak i ako ima još dovoljno sijena od prethodnoga dana. Čak i site životinje obično vole mirisne peteljke koje su tek izvađene iz vrećice. Hranjenje sijenom, na koje se kunić već navikao, polako potiče njegovu probavu, a zelenu svježu hranu valja poslužiti tek nekoliko sati kasnije jer kunić tada manje halapljivo jede.

Jednom kada kunić raspolaže stalnom zalihom zelene hrane, više nije važno u koje vrijeme ćete nadopuniti zelenu hranu i sijeno. U početku ne radite nagle promjene u sastavu, držite se uravnoteženog sastava npr. mješavine trava, maslačka, trputca i stolisnika te paralelno povećavajte količinu ostaloga bilja.

Tek kada kunići pokažu toleranciju na ove sorte, preporučuje se postupno dodavati ostale sorte. Kod kunića s osjetljivom probavom pomoći će probiotik pa ga slobodno dajte kuniću dokle god se ne navikne na takvu vrstu prehrane i dok stolica ne bude lijepo formirana. Uzmite u obzir da će stolica biti tamnija i sitnija kod kunića koji jedu većinom svježu livadnu hranu, što je sasvim normalno.

Bolesti zubi kao mogući uzrok loše probave

Kunići s problematičnim zubima često ne mogu razgraditi hranu, nego gutaju dijelove hrane koji su preveliki i stoga teško probavljivi. Zelena svježa hrana bogata je sirovim vlaknima koje kunići mogu razgraditi samo intenzivnim mljevenjem, a to održava zube, desni i čeljusne zglobove zdravima. Budući da zelena svježa hrana općenito brže fermentira od suhe hrane, probavne smetnje u početku nastaju samo zbog toga. Izbjegavanje zelene svježe hrane u tom slučaju neće izliječiti uzrok, već samo prikriti simptome – koji obično ne traju dugo – jer će se stanje neliječenih zubnih problema s vremenom nastavljati pogoršavati.

Ovdje je prvi prioritet detektirati i liječiti problem zubi. Međutim, ako je sve već učinjeno, a kunić osjetljivo reagira na zelenu hranu zbog promjena u usnoj šupljini (npr. jer ima samo nekoliko zubi), ono što može pomoći u stabilizaciji crijevne flore jest trajna primjena dodataka prehrani kao što su pre- ili probiotici. U svakome slučaju, ako postoji očita intolerancija na zelenu hranu, još je važnije kunića ubuduće hraniti zdravom hranom kako bi se spriječila šteta po njihovo zdravlje!

Probiotik i lijekovi

Crijevni paraziti – česti uzrok

Kronična infestacija crijevnim parazitima (uglavnom kokcidijama), ali i određenim bakterijama, može znatno oštetiti crijeva. Moguće je da se simptomi u početku pojavljuju samo u vezi sa zelenom hranom jer oštećeno crijevo vrlo osjetljivo reagira na novu hranu. Ako se prijelaz na zelenu hranu čini nemogućim, uvijek je važno uz pregled zuba napraviti i pregled stolice. Da biste to učinili, izmet se mora prikupljati tri uzastopna dana i zatim odnijeti veterinaru. To je neophodno jer se jajašca parazita, a ponekad i bakterije, izlučuju samo mjestimično pa izmet od jednog dana može dovesti do lažno negativnog rezultata. Poslije eventualne terapije kod parazita preporučljivo je obnoviti crijevnu floru probioticima.

Analiza kuglica

Tumori u trbušnoj šupljini

Tumori, najčešće velike količine masnog tkiva kod nekastriranih ženki i jako razvijena maternica mogu istisnuti crijeva. To narušava njihovu funkciju. To također može biti mogući razlog zašto je kunić sklon probavnim problemima. Rana kastracija uklanja ovaj
rizik. Isto tako, kod pretilih kunića na rad crijeva može utjecati i velika količina masnog tkiva koja pritišće crijeva. Iz toga je razloga važno kunića hraniti zdravo od samoga početka te mu osigurati humani smještaj kako bi se mogao što više kretati, pa i tijekom noći kada su kunići najaktivniji. Kretanje je iznimno važan preduvjet psihičkog i fizičkog zdravlja kunića.

Genetske bolesti

RMS (rabbit magacolon syndrome) odnosno megakolon je kod kunića vrlo rijetka genetska pojava. Dijagnoza sindroma megakolona obično se temelji na kliničkim simptomima i može se potvrditi veterinarskim pregledima kao što su rendgenske snimke ili ultrazvuk. Jedan od simptoma jest proljev i sluzave, mokre kuglice, česta nadutost i nelagoda. Liječenje sindroma megakolona često zahtijeva cjeloživotnu njegu i posebnu prehranu. Ovisno o težini bolesti, lijekovi se također mogu koristiti za održavanje probave i ublažavanje simptoma. O RMS- u se ne zna puno jer mnogi njegovi simptomi su simptomi i drugih bolesti.

Više o zdravoj prehrani i smještaju kunića pročitajte ovdje.

Podjeli na društvenim mrežama