• Naslovnica
  • /
  • Prehrana kod bolesti mokraćnog mjehura

Prehrana kod bolesti mokraćnog mjehura

Saznajte koji su mogući znakovi bolesti mokraćnog sustava kod kunića i što mi možemo učiniti u procesu liječenja, te kako prevenirati nastanak bolesti.

Mulj mokraćnog mjehura, pijesak mokraćnog mjehura i kamenci u mokraćnom mjehuru i bubregu česte su bolesti kod kunića. Javljaju se kada se slabo topive tvari talože u mokraćnim putovima. Obično su to spojevi kalcija. Često se otkriju i druge tvari, poput struvita.

Pijesak i kamenac u mjehuru obično nastaju zbog:
• Previše suhe prehrane, osobito u kombinaciji s hranjenjem koncentratima kalcija (suho bilje, sušeno povrće, peleti, mineralno kamenje za glodavce, gotove mješavine, sijeno prebogato suhim biljem …). Kod gotove suhe hrane koja se reklamira kao potpuna dopunska hrana problematično je to što je ona nakrcana umjetnim vitaminskim dodacima, čime dolazi do pojačane apsorpcije kalcija u crijevima. Čak i ako kunića hranite po preporukama, unos kalcija je i dalje znatno iznad granice potreba. Koncentracija kalcija od 0,6% ne bi se smjela prekoračiti.

Mineralni kamen

• Nedostatak tekućine
Uz neuravnoteženu prehranu, vjerojatno najčešći uzrok bolesti mokraćnog sustava kod kunića jest manjak vode u prehrani. Ako kunić i unosi vodu, peletirana hrana upija tekućinu koja je potrebna za ispiranje kalcija iz mokraćnih puteva.

Vremenom se stvara pijesak, koji zauzvrat može uzrokovati simptome ili se nakupiti u kamenje koje je potrebno kirurški ukloniti.

Ostali čimbenici rizika su prethodne bolesti bubrega (često infekcija E.cuniculi), oslabljeni imunološki sustav, nedostatak vitamina D, hormonska neravnoteža (npr. štitnjača) i genetska predispozicija ili poodmakla dob.

Kunići imaju visoku potrebu za kalcijem zbog brzorastućih zubi. Omjer kalcija u prehrani mora biti veći od omjera fosfora. Idealan omjer je Ca 1.5-2 : P 1 i ako se on omjer ne poštuje i ako je unos fosfora veći od unosa kalcija, dolazi do zubnih problema, posebno apscesa. Za razliku od ljudi, kunići ne apsorbiraju kalcij koliko je potrebno, već apsorbiraju onoliko kalcija iz crijeva koliko se apsorbira kroz hranu. To znači da što više kalcija kunić uzme, to se više kalcija apsorbira u krvotok i izluči putem mokraćnih puteva (bubrega, mjehura, uretra). Budući da urin kunića ima osnovni, a ne kiseli pH, pogoduje stvaranju mokraćnih kamenaca.

Mulj i pijesak iz mjehura ne moraju nužno dovesti do vidljivih promjena u mokraći. Viskozni, pjeskovit i bijeli urin znak je da se kalcij koji tijelu nije potreban pravilno izlučuje. Ako se često dugo ponavlja prilagodite prehranu. S druge strane, relativno proziran urin ukazuje ili na nedostatak kalcija ili da se kalcij nakuplja u tkivu (u slučaju bolesti bubrega) ili u mjehuru (u slučaju slabog kretanja) umjesto da napusti tijelo. Bistar urin je normalan i siguran samo kod kunića u razvoju, trudnoće ili laktacije, naime tada su njegove potrebe za kalcijem toliko visoke da se gotovo sav kalcij apsorbiran iz hrane potroši i stoga se ne izlučuje. Normalna mokraća kod kunića je blago zamućena.

Koji su mogući znakovi bolesti mokraćnog sustava?

Kod bolesti s poremećajima mokrenja, kunići često pokazuju simptome kao što su:
– pogrbljena leđa
– čučeći položaj
– grčenje nalik pritisku
– izrazi boli (škrgut zubi)
– vlažno krzno oko genitalija
– često mokrenje u malim količinama
– mokrenje na neobičnim mjestima
– krv u mokraći
– mokraća poput pijeska
– miris se može mijenjati

Ako se kunić tako ponaša, odmah posjetite veterinara jer životinju može jako boljeti. Ako se liječenje započne u ranoj fazi, nastali problemi zbog mokraćnog pijeska mogu se dobro liječiti i smanjiti.

Kamen u mjehuru

Kamen u mjehuru promjera čak 2,15 cm , (Izvor: Veterinarska ambulanta “Bl Vet”)

Veterinar može provesti različite laboratorijske testove za procjenu problema s mokraćnim mjehurom:

• Palpacija (opip)
• Pregled urina pomoću test trakica
• Urinokultura patogena
• Rendgenskim i ultrazvučnim pregledom područja mjehura može se procijeniti težina problema.

Ovi su pregledi važni i kako bi se isključili drugi uzroci i začepljenje mokraćnih putova.

Oprez: Ako je mjehur pun naslaga, mogući kamenci u mokraćnom mjehuru u početku se možda neće vidjeti na RTG snimci te se preporučuje ponoviti RTG, a u nekim je situacijama potrebno i kateterom ispirati mjehur od naslaga.

• Ciljane masaže područja mokraćnog mjehura veterinar može koristiti za ispiranje komponenata šljunka iz mokraće. (važno: takve masaže nikada nemojte izvoditi sami – postoji velika opasnost od ozljeda jer nepravilan pritisak na mjehur masiranjem može dovesti do pucanja stijenke mjehura!)
• Krvni profil (+analiza za E.C.)

Ako je prisutan E.C, kuniću se mora davati i Panacur jer E.C utječe na slabiji rad bubrega. 80% kalcija izlučuje se putem bubrega. Gotovo svaki drugi kunić je nosioc ovog uzročnika.

Naslage iz stijenke mjehura. Mjehur je bio pun ovakvih naslaga te se kamen nije vidio na nekoliko RTG snimaka

LIJEČENJE
• Kirurško uklanjanje (kamen)
• Antibiotik
• Analgetik
• Pre/probiotik
• Infuzije
• Ispiranje mjehura
• Smanjenje težine
• Promjena prehrane
• Poticanje unosa tekućine
• Podizanje imuniteta

Što mi možemo učiniti?

OBAVEZNO promijeniti prehranu!

Piramida zdrave prehrane

Idealno bi bilo u potpunosti izbaciti suhu industrijsku hranu i kuniću uvesti isključivo svježu prehranu. Ako postoji mogućnost da je kalcinoza nastala zbog prehrane, odgovarajuća promjena često je dovoljna da se situacija popravi. Prije svega, to znači da je zelena hrana dostupna kunićima 24 sata dnevno kako bi unosili dovoljno tekućine. 80% tekućine kunići unose svježom prehranom.

Konzumirana voda ima snažan učinak razrjeđivanja, što znači da čak i ako se apsorbira puno kalcija, visok unos vode može osigurati nisku koncentraciju kalcija u urinu i urinarnom traktu. Ako je koncentracija kalcija visoka zbog manjka opskrbe vodom svježom hranom, kalcij se taloži u obliku zrnaca u mjehuru i ubrzo nastaju kamenci. Idealno za hranjenje je livadno samoniklo bilje i trave, jer imaju ispravan omjer kalcija i fosfora. Najsličnije livadnom bilju je i začinsko kuhinjsko bilje koje za razliku od kupovnog povrća ima ispravan omjer kalcija i fosfora (Ca 1.5-2 : P 1). Valjalo bi izbjegavati jednoličnu prehranu, npr. samo dvije vrste povrća koje imaju visok udio kalcija.

Balansiran mix livadnog bilja i povrća. Trava je odlična kao baza i dostupna tijekom cijele godine. Neko povrće/bilje može biti dio baze ali uvijek ga valja varirati. Baza svakodnevno mogu biti trava, lišće lješnjaka i lišće jabuke. Baza iznosi oko 70% obroka. Valja paziti na kombiniranje hrane s mnogo kalcija i uvijek dodati neko povrće/bilje koje ima veći udio vode i vitamina c kako bi se kalcij lakše izlučio.
Primjerice ako dajete peršin ili maslačak (visok udio kalcija) dodajte krastavac (visok udio vode) i puno trave.

Vrlo je važno je da kunić svaki dan pojede minimalno pet vrsta bilja ili povrća u kombinaciji s travom i da minimalno dva puta u danu ima na raspolaganju mokro lisnato povrće i bilje u većim količinama. Mokrim biljem i povrćem u organizam će unijeti više vode. Kod bolesti mokraćnog mjehura korisni su: celer list, peršin list, metvica, breza, crvena paprika, brusnica list, cvijet hibiskusa. Važne su i biljke s diuretičkim i protuupalnim djelovanjem te svježe grane vrbe i breze. Protuupalno djeluju između ostalog kopriva, majčina dušica i maslačak. Ako ih ne možete nabaviti svježe, prikladni su i posebni biljni lijekovi: djeluju diuretski, protuupalno i antibakterijski, recimo tinktura koprive, rodicare uro, gladijator plus.

Ove homeopatske lijekove trebali biste davati kunićima s mokraćnim problemima tijekom cijele godine s pauzama.
Grane vrbe odličan su diuretik.

Druga važna mjera jest uklanjanje koncentrata kalcija iz prehrane. To uključuje, na primjer, gotovu mješovitu hranu, pelete, komercijalno dostupne poslastice, sušeno bilje i sušeno povrće, sijeno prebogato biljem, sjemenke i zobene pahuljice. Peletirana hrana upija tekućinu koja je potrebna za ispiranje kalcija. NE preporučuje se izbacivanje svježe hrane bogate kalcijem. Svježa hrana sadrži toliko tekućine da se kalcij koji sadrži kasnije potpuno otopi u urinarnom traktu i ne može se akumulirati. To bi jednostavnu prehranu učinilo nepotrebno jednoličnom ili, u najgorem slučaju, čak uzrokovalo manjak kalcija, a to može imati kobne posljedice po zdravlje kunića (osteoporoza, bolesti zuba, čeljusti, apscesi). Primjerice, u usporedbi sa svježim zelenilom, kunić sijenom unese deset do dvadeset puta veću količinu kalcija.

Sijeno ne bi trebalo uklanjati s jelovnika, ali što ga kunići više zamjenjuju svježim zelenilom, tim bolje. Sijeno bi trebalo biti samo uvijek dostupna “hrana za hitne slučajeve” kojoj se kunići mogu vratiti ako više nemaju zelenu hranu. Međutim, pretjerana konzumacija sijena potiče kalcinozu. Kunići, koji uvijek imaju izbor između sijena i zelene hrane, instinktivno će preferirati zelenu hranu.
Idealno je sijeno od livadne mačice (eng. timothy), koja ima najmanje kalcija.

Sa 6,4 grama po kilogramu izvorne tvari, SIJENO sadrži više nego dvostruko više kalcija nego, na primjer, svježi peršin (2,45 g/kg) i svježi maslačak (1,58 g/kg).

Timothy sijeno (livadna mačica)

Povećati unos tekućine
Kunići će najviše vode unositi kroz zelenu hranu dostupnu 24 sata dnevno. Oprano bilje NE TREBA sušiti prije davanja – tako će kunić u organizam unijeti više vode. Kunići koji se hrane suhom hranom i prvenstveno ne dobivaju svoje potrebe za tekućinom, iz zdjelice za vodu uzimaju samo dio potrebne tekućine. Nemojte koristiti pojilice jer se kunići ne mogu dovoljno napiti iz njih. Idealne su teške keramičke zdjele.

Sve bilje smije se, dakle, davati mokro, dapače poželjno je. Isto tako, povrće i bilje na taj način duže ostaje svježe i manja je šansa da uvene na tanjuru.

Kako bismo potaknuli unos tekućine, kuniću možete ponuditi i hladne biljne čajeve koji su prirodni diuretici, djeluju protuupalno i pospješuju izlučivanje, a time i ispiranje zrnaca urina (kopriva, breza, brusnica). Možete mu ponuditi sok od mrkve, jabuke i brusnice razrijeđen vodom (ista količina vode i soka!). Sokove je idealno iscijediti u sokovniku, ali ako kupujete gotove sokove, pazite da nemaju dodanog šećera i limuna (agrumi su previše agresivni za mokraćni sustav kunića). Uz to uvijek treba ponuditi vodu bez okusa kako bi životinje mogle birati po želji.

 

Sok od mrkve(dm, Muller…), apsolutni favorit kod kunića.

Omiljeni čaj kod kunića je brusnica koji možete pomiješati s koprivom. Napomena: kupovati čaj u rinfuzi, ne u filter većicama. Pripremit prema uputi na pakiranju i poslužiti ohlađeno na sobnoj temperaturi.

Čaj od brusnice

Što više kretanja!

Ako vaš kunić živi sam, razmislite da mu/joj nabavite partnera. Kunići koji samo sjede i ne rade ništa lako mogu doživjeti hipotermiju. Uz barem jednog suputnika vrlo je važna i raznolika paleta aktivnosti. Idealan bi bio slobodan prostor ili veliki ograđeni prostor koji sadrži kućice na kat s rampama, tunele kako bi sto više kretali, uz obavezno puštanje izvan prostora. Ako ste u prilici, svakodnevno razmjestite namještaj kako bi kunići iznova istraživali prostor i samim time se više kretali.

Hranu ponudite visoko obješenu na špagi ili stalcima, kunići se moraju rastezati kako bi se pijesak iz mjehura skupio i lakše izbacio.

U slučaju prekomjerne težine kunića, potrebno je prilagoditi hranjenje – idealno s prelaskom na svježu travu i bilje. Istodobno treba povećati učinak životinja u kretanju. Staviti im protuklizne podloge i pamučne tepihe jer kunići izbjegavaju trčati i kretati se ako nemaju stabilno tlo pod nogama (osim toga kunićevo stopalo je dizajnirano da hoda po mekim podlogama). Osim što smanjuju težinu, ovi čimbenici imaju pozitivan učinak i na probleme s mokraćnim pijeskom. No čak i kod životinja bez problema s težinom što češće kretanje jedna je od najvažnijih mjera za izbjegavanje taloženja pijeska na dno mjehura.

Slika 1: Ako se kuniću smanji kretanje zbog pretilosti, artritisa, premale nastambe… onda to znači da velike čestice padaju na dno mjehura, gdje se teže izlučuju te tako formiraju sloj.
Slika 2: Jasno se vidi kako su čestice suspendirane i miješaju u mjehuru te se lakše izlučuju ako je kuniću omogućeno da se dovoljno kreće. Minimalni prostor tijekom noći kada su najaktivniji ne bi trebao biti manji od 2x2m (4m2) s puno mentalne stimulacije.

Posljedica ovih životnih uvjeta je da mokraća ostaje u mjehuru kunića dulje vrijeme. Komponente mokraćnog pijeska mogu se stoga akumulirati na dnu mjehura i više se ne izlučuju u potpunosti.

Nedostatak vitamina D

Kada su u pitanju kunići i glodavci, vlasnici kućnih ljubimaca do sada su zanemarivali klimatske i svjetlosne uvjete koji su njihovim ljubimcima važni za zdrav život. Ali čak i malim kućnim ljubimcima potrebna je određena klima i pravo osvjetljenje kako bi ostali zdravi. Prozorsko staklo ne propušta zrake potrebne za proizvodnju vitamina D (UVB zrake) pa ako nema prirodnog dnevnog svjetla (bez prozorskog stakla između koji presijeca UVB zrake), mogu se koristiti odgovarajuće UVB lampe kako bi kunić dobio više prirodnog svjetla. Znanstvena istraživanja potvrđuju da UVB lampe nemaju nuspojava i značajno povećavaju razinu D vitamina u krvi u roku od 14 dana.
Isto tako, Vitamin D nalazi se u malim količinama i u samoniklom bilju. Biljke bogate vitaminom D su primjerice maslačak, potočarka, gospina trava i kopriva. Međutim, takva hrana ne može zamijeniti sunčevu svjetlost jer sadržaj vitamina D u biljkama nije ni blizu učinku sunčeve svjetlosti. UVB zrake važne su za sintezu vitamina D i ukupni metabolizam kalcija, kao i za imunološki sustav.

Sljedeće bolesti povezane su s nedostatkom vitamina D kod kunića:

• Rahitis ili omekšavanje kostiju (osteomalacija), koji je povezan s bolovima u mišićima i kostima
• Bolesti zuba zbog slabe mineralizacije rastućih zuba ili omekšanja kosti u području zubnih čaura (retrogradni rast zuba)
• loše zarastanje prijeloma kostiju
• Nedostatak inzulina (inzulinopenija)
• Pijesak u mjehuru, bubrežni kamenac i pijesak
• Upala crijeva

Koje se uvb lampe i žarulje preporučuju?

Uvb žarulje imaju malu potrošnju energije, ne zagrijavaju se i mogu se ugraditi u normalna grla E27 (slika gore) Međutim, moraju gorjeti puno više sati svaki dan kako bi emitirali dovoljno UVB zraka potrebnih kuniću, na primjer cijelu noć ili cijeli dan. Postavljaju se puno bliže kuniću, na udaljenost od oko 30 cm. Mogu se lako pričvrstiti štipaljkom/lampom za čitanje, a kabel možete zaštititi gumenim crijevom za vodu ako ga otvorite i stavite kabel unutra.

Terra exotica compact desert 10.0 uvb
Exo terra reptil uvb 200
Lampa sa štipaljkom, grlo E27

Uvb lampe su jako vruće i ne smiju se ostavljati bez nadzora. Moraju biti postavljene dovoljno udaljene od kunića, u keramičkom grlu i s reflektorom koji su prikladni za veće vrućine. Za njih vam je potreban i odgovarajući stalak. Dnevno je dovoljno da se upale 2x po sat vremena, na primjer ujutro i navečer po 1 sat. Postavite ih na neko mjesto gdje kunići provode najviše vremena, odmaraju se ili jedu. Kunići obično jako uživaju u svjetlu.

Osram witalux 300 watta
Replux uv toplina D3 Spot 100 ili 160 watta
Stalak
Grlo za lampu

Većinu žarulja i lampi potrebno je mijenjati jednom godišnje! Što je žarulja starija emitira manje UVB zraka.

Oprez: uvb lame i žarulje se ne bi smjele koristiti na abino kunićima. Albino kunići su na žalost vrlo osjetljivi na opekotine od sunca, također i kunići s albino očima koje su vrlo osjetljive.

Osigurajte barem jedan zahod po životinji: Čisti kunići ponekad zadržavaju mokraću ako je zahod zauzet od strane srodnika višeg ranga. Držanje neprirodno dugo pospješuje kolonizaciju bakterija u mjehuru. Čistite ga svakodnevno jer kunići vole obilježiti svoje toaletno mjesto pogotovo kad je bez mirisa, tako ćete ga i potaknut da što više prazni mjehur.

Izbjegavanje naglih oscilacija temperature: Kuniće koji žive u stanu nikada ne smijete stavljati vani tijekom hladne sezone – budući da se nije razvilo zimsko krzno, bilo bi im previše hladno. Dok vani temperature nisu barem 20 stupnjeva pri tlu, kuniće nije preporučljivo izvoditi. Kuniće koji se drže na otvorenom također se ne smije povremeno unositi u kuću da se “ugriju”, jer ne samo da iznenadna vrućina jako opterećuje krvožilni sustav, već postoji i opasnost od hipotermije ako će životinje ubrzo ponovno ići van.

Držanje na toplom: Kuniće sklone mokraćnim bolestima valja držati na toplom. Životinje koje žive vani treba dovesti u kuću kako bi se izbjeglo izlaganje dnevno-noćnim temperaturnim oscilacijama. Kunići koji se zimi drže na otvorenom prvo moraju biti smješteni u negrijanom prostoru dok ne izgube svoje zimsko krzno, jer bi ih ekstremne temperaturne promjene dodatno opteretile. Zbog presvlačenja dlake ne smiju više izlaziti do proljeća.

Ako je kupanje neizbježno (kako bi se očistilo krzno oko genitalnog područje od urina jer je on agresivan za kožu), kunića nakon toga treba držati na toplom dok se potpuno ne osuši i zaštiti od propuha! Mokro krzno predstavlja veliki rizik od prehlada.

Općenito životinje sklone problemima s mokraćnim mjehurom preporučljivo je držati u stanovima na toplom, nisu za držanje na otvorenom.

Izbjegavanje stresa: Kunići koji su često povučeni mogu postati pothlađeni zbog nedostatka kretanja. Stoga čimbenike stresa koji uzrokuju povlačenje životinja treba izbjegavati ako je moguće. Stres kod životinja uzrokuje pad imuniteta.

Podizanje imuniteta: Gotovo sve bolesti kunića povezane su s oslabljenim imunološkim sustavom. Što se duže nosite s bolestima kunića, to više postajete svjesni presudne uloge koju imunološki sustav igra u bolestima.
Često uobičajena terapija (npr. antibiotici) ne djeluje jer je imunološki sustav potpuno paraliziran. Čak i ako je nalazom utvrđen stvarno učinkovit antibiotik, on često ne djeluje.

Čimbenici koji utječu na pad imuniteta:
• nepravilna prehrana,
• nepravilno držanje (kavezi),
• loša higijena,
• samostalno držanje, bez para,
• nepravilno rukovanje (često dizanje kunića),
• bučno okruženje,
• druge životinje,
• neprovedena kastracija,
• promjena teritorija (selidba).

Neke životinje pate od kronično oslabljenog imunološkog sustava. Više o ovoj temi možete pročitati ovdje.

Anima strath je skup sintetičkih vitamina i minerala koji jačaju imunološki sustav. najbolji sirup kao potpora imunitetu te se preporučuju kod lošeg općeg stanja kunića, kod aktivnih bolesti ili tijekom izmjene krzna (linjanja) koje također predstavlja jedan vid stresa kod kunića.

Podjeli na društvenim mrežama